Rada asub Matsalu lahe põhjakaldal, ühendades Kiideva ja Puise külasid. Matkaraja üks suund on 3.4 km. Raja põhiosa, Kiideva poolsest alguspunktist läbi salumetsa ja taastatud puisniidu kuni Lõpre tammeni, on 2.6 km. Tamme tüve ümbermõõt on 4m ja kõrgus 20m. Lõpre tamme vanust pole uuritud, aga erinevate asjatundjate arvates võib see olla umbes 500 aastat vana.

Tammesid kasvab matkaraja läheduses palju. Raja kõrvalt ja puisniitudelt leiab huvitavaid seeni, võib kuulda kodukakku ja musträhni. Kevad- ja sügishommikutel on igapäevaseks saatjaks sookurgede huik, täiskuuöödel on roostikust kuulda uue soovimatu liigina meie maile ilmunud šaakalite laulu.

Rada viib matkaja läbi endiste metsaheinamaade. Siinsetel puisniitudel tehti heina juulis, septembris lasti kariloomad ädalat sööma. Iga talu maadel asus heinaküün. Neid oli eelmise sajandi keskel ligi kaudu paarkümmend. Tänapäeval pole neist säilinud ühtegi, kui selleks mitte pidada matkaraja kõrval asuvat RMK katusealust.

20. sajandi keskel kadus väikeste heinamaade kasutamise vajadus. Puise ja Kiideva vahelistel maadel lõppes heinategu 1960. aastatel ning puisniitude asemele kujunes tiheda alusmetsaga salumets. Puisniite asuti Kiidevas taastama 2000. aastal ja praeguseks on suur osa matkaraja ümbrusest uuesti võsast puhastatud. Täna teeb selle ala hooldamise ainulaadseks hooldamise viis – ala niidetakse käsivikatiga. 2018. aasta suvel oli Avo Rosenvaldi juhendamisel ala niitmas ka 15 noort malevlast, kellest paljud hoidsid vikatit käes elus esimest korda.

Kui Kiideva külas möödub rada taludest, siis Puise poolel läheb see otse läbi külaelanike taluõuede. Matkaja peab meeles pidama, et nad kulgevad kohtades, mis on koduks lemmikloomadele, lammastele ja seal lippavad ringi eri vanuses lapsed. Elanike privaatsusega tuleb arvestada, kaasas olevad koerad peavad olema rihmastatud ja arvestada tuleb sellega, et taludes liiguvad koduloomad vabalt ringi. Puise poolt matkarajale lähenedes saab auto parkida bussipeatuse juurde – mootorsõidukiga matkarajale sõitmine pole võimalik ega lubatud.

Rohkem lugemist:Puise-Kiideva matkarada.